kontakt@oswbz.org +48 515 382 917

Biura XXI wieku | 2015

logo937x334
25 listopada 2015 r. Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego zorganizowało pierwszą edycję konferencji dotyczącej biur XXI wieku. Konferencja skupiała się na wymiernych zyskach płynących z inwestowania w jakość środowiska wewnętrznego w obiektach biurowych. W konferencji udział wzięły czołowe firmy z branży nieruchomości komercyjnych, jak: APA Wojciechowski, Cushman & Wakefield, Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, Ecophon/Saint-Gobain, Go4Energy, Halton, JLL, Kinnarps, OKRE Development, Skanska Property Poland, Swegon, Xplan.

Podczas konferencji prezes OSWBZ Tomasz Augustyniak przedstawił nowy system certyfikacji budynków Green Building Standard, który wpisuje się w trendy zrównoważonego budownictwa. Certyfikat GBS promuje ważne z punktu widzenia najemcy budynku kwestie dotyczące jakości środowiska wewnętrznego.

Głównymi tematami omawianymi podczas spotkania były:

• produktywność pracy, a jakość środowiska wewnętrznego w nowoczesnych biurowcach
• jakość środowiska wewnętrznego i jego znaczenie dla najemcy. Czego naprawdę oczekuje najemca od nowoczesnego biura. Nowe trendy w adaptacji przestrzeni biurowych.
• znaczenie jakości środowiska wewnętrznego przy certyfikacji LEED/BREEAM, czyli jak zdobyć dodatkowe punkty
• czy nowoczesne biura przyciągają talenty?

Z szeregu prelekcji wyłaniał się wniosek, że zwrócenie uwagi na jakość środowiska wewnętrznego w systemach certyfikacji BREEAM oraz LEED to dopiero początek drogi jaką musi pokonać branża nieruchomości komercyjnych w kierunku zwrócenia się ku najemcy. Samo wdrożenie rozwiązań to jednak nie wszystko, konieczna jest również późniejsza edukacja najemcy/użytkownika aby jak najlepiej mógł wykorzystywać udogodnienia jakie oferuje mu deweloper/inwestor.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej produktywności wykonywania obowiązków zawodowych a środowiska pracy. Zarówno z ankiet, prelekcji jak i debaty wyłania się jednoznaczny wniosek – inwestowanie w komfort pracowników/najemców jest i będzie opłacalne.

Tegoroczna edycja konferencji to dopiero początek cyklu. Jak zapowiada organizator, przyszła odsłona ma być mocno ukierunkowana na najemców powierzchni biurowych. „Chcielibyśmy aby najemcy sami wypowiedzieli się co jest dla nich najważniejsze oraz co pozwala im bardziej produktywnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Tak naprawdę to oczekiwania Najemców powinny stanowić swojego rodzaju zbiór wytycznych dla inwestorów, deweloperów oraz architektów” mówi Tomasz Augustyniak prezes Stowarzyszenia.


Galeria zdjęć:


Materiały wideo: